20th Annual Samsung Computer Journalism Awards

0

Influencer is proud to announce the finalists of the 20th Annual Samsung Australian IT Journalism Awards.

“Congratulations to all of the 20th Anniversary Awards finalists,” said Phil Sim, CEO of Influencing. “We received a large number of entries with over 40 entries in two categories, so all of the finalists can be very proud of the work that got them to the finalist stage.”

“We look forward to having a very special evening in October and celebrating all the incredible tech journalism produced over the past year, but also this milestone occasion for the awards and the industry.”

The finalist lists can be viewed in full below, including our first-ever Best Program category. Please note that coverage categories include all listed entrants, while shortlisted finalists are announced for all individual/journalist categories, in alphabetical order.

The decision was also made to split the Best Reviewer finalist lists into individual game and consumer lists. There will be a Best Overall Review and Highly Recommended awards given to the best in the gaming and consumer subcategories.

This year’s Lizzies are backed by Samsung, Enex TestLab, Watterson Marketing Communications, Amazon Web Services, Atlassian, Optus, Apptio and Canva.

The pitch party will take place on Friday 21 October at the Crystal Ballroom in Luna Park Sydney.

All Journalism entrants are now invited to RSVP for the awards dinner and should receive a link with which to do so shortly; as well as a form that can be used to submit a nomination for the David Hellaby Award for Best Media Relations.

Tickets are now available on our websiteand if you plan to purchase individual tickets or a full table, please do so as soon as possible as we anticipate a full sale for the 20th anniversary of the prices.

Thank you to all of our participants for making our 20th Annual Awards the most hotly contested yet. Congratulations and good luck to all of this year’s finalists – for those who didn’t receive a finalist spot, we hope you’ll still join us in supporting your fellow IT journalists.

Cover Award – Finalists

Better news coverage

ARN, CNET Australia, Communications Day, Erielle Jeanne Sudario, Gizmodo Australia, iTnews, NITV, Queens of the Drone Age, Reviews.org, SmartCompany, Stevivor, The Australian, The Australian Financial Review

Better commercial coverage

ARN, bit.com.au, Chris Pash, CIO Australia, Communications Day, Computerworld Australia, CSO Australia, Digital Nation Australia, InsideSAP, iTnews, SmartCompany, The Australian, The Australian Financial Review

Best game coverage

AusGamers, Byteside, Checkpoint Gaming, CNET Australia, DigitallyDownloaded.net, Explosion Network, Gameplay, GamesHub, Gizmodo Australia, Good Game Spawn Point, IGN Australia, NITV, Pickr, Player2.net.au, Queens of the Drone Age, SIFTER, Stevivor, SUPERJUMP, Tech Finder

Better consumer coverage

bit.com.au, Byteside, CNET Australia, Finder, Gizmodo Australia, Lifehacker Australia, NITV, Pickr, Queens of the Drone Age, The Australian, WhistleOut Australia

Best Independent Coverage

Ausdroid Media, Byteside, Checkpoint Gaming, Craving Tech, Explosion Network, High Performance Laptops, Pickr, Player2.net.au, Queens of the Drone Age, SIFTER, Stevivor, SUPERJUMP, Vertical Hold: Behind the Tech News

Best program

Back Pocket, Checkpoint Gaming, Chris Stead, SBS (Elise Potaka, Calliste Weitenberg, David Ma & Patrick Forrest), Erielle Jeanne Sudario, Gameplay (Produced by Lawson Media), Geoff Quattromani, Good Game Spawn Point, Hear+Beyond, IGN’s Art of the Level, Jeremy Kirk, Lightmap by SIFTER, NITV Radio Science & Technology Segments, Queens of the Drone Age, Risky Business, Robyn Foyster, STEAM with Rae Johnston, Take It Blak, Tech Finder, Tegan Jones TikTok, That Startup Show, The iTnews Podcast, The Wrap, Tobias Venus, Vertical Hold: Behind The Tech News, Walkthrough by SIFTER

Beat Awards – Finalists

John Costello Best Business Journalist

Andrew Birmingham

David Swan

Jessica Sier

Justin Hendry

Paul Smith

Rae Johnson

Samira Sarraf

Simon Charwood

Paul Zucker Best Tech Industry Journalist

David Braue

David Swan

Eleanor Dickinson

Pamela Connellan

Paul Smith

Samira Sarraf

Sophie Come

Yolanda Redrup

Helen Dancer Best Consumer Technology Journalist

Amanda Yeo

Chris Griffith

Daniel Van Boom

David Braue

jackson ryan

Jennifer Dudley Nicholson

Josh Taylor

Leigh 🙂 Stark

Tegan Jones

Best Gaming Reporter

Amanda Yeo

Chris Button

David Braue

Edmond Tran

Emily Spindler-Carruthers

jackson ryan

James Cote

Jini Maxwell

Julian Rizzo-Smith

Leah J. Williams

Best Telecommunications Journalist

Anula Wiwatowska

David Braue

Josh Taylor

Paul Smith

Rohan Pearce

Ry Crozier

Tegan Jones

Zachary Kelly

Best Security Journalist

Amanda Yeo

David Braue

Jennifer Dudley Nicholson

Jeremy Kirk

Leigh 🙂 Stark

Patrick Gray

Paul Smith

Rosalyn’s page

Tom Uren

Best Journalist Specializing in Technology Issues

Alice Clark

Daniel Van Boom

Jennifer Dudley Nicholson

Jeremy Nadel

Jessica Sier with James Eyers

Josh Taylor

Laurie Patton

Simon Charwood

Journalism Awards – Finalists

Alicia Camphuisen Best News Reporter

Anouchka Bandara

Eleni Thomas

Jeremy Nadel

Joseph Lam

Kate Weber

Lauren Redhead

Ruby Innes

Tobias Venus

Velvet-Belle Templeman

Zachary Kelly

Cass Warneminde Best News Reporter

David Braue

David Swan

Jennifer Dudley Nicholson

Josh Taylor

Justin Hendry

Paul Smith

Rohan Pearce

Ry Crozier

Yolanda Redrup

Best Tech Journalist

Alex Kidman

Alex Walker

Angharad Yeo

David Braue

jackson ryan

Nick Ross

Phil Tan

Rae Johnson

Best Reviewer (Consumer)

Adam Turn

Alex Choros

Alex Kidman

Brodie Fogg

Chris Griffith

Fergus Halliday

Lauren Chaplin

Leigh 🙂 Stark

Tegan Jones

Best Reviewer (Game)

Alex Walker

Brad Norton

Chris Button

Edmond Tran

Kosta Andreadis

Luke Reilly

Matt Hopkins

Nicholas Kennedy

Omi Koulas

Best Columnist

Alex Walker

Amanda Yeo

Chris Griffith

Daniel Van Boom

jackson ryan

Leah J. Williams

Paul Smith

Seamus Byrne

Simon Charwood

Content & Media Relations Award – Finalists

Best Business Content

David Braue

Jasmine Wallis

Kosta Andreadis

Nate Cochrane

Nick Ross

Robyn Foyster

Stuart Ridley with Seamus Byrne

The register

Guillaume Maher

The shortlist of the best media relations will follow once the voting is over

*ENDS*

Mike Woodcock

Commercial director

MediaConnect Australia Pty Ltd

————————————————– ————–

Follow MediaConnect or Influencer on Twitter

————————————————– ————–

www.mediaconnect.com.au

[email protected]

Telephone: +61 2 9894 6277

M: +61 411 969 248

Share.

Comments are closed.